« Reflektioner från ett Thailändskt vattenbryn! Tänk om ... vi tänkte om! »

Dan Nordell BA.D.


Mitt blivande liv som samspelsdoktor medvetare och langare!

Det finns en kunskap som faktiskt är en drog och som helt ärligt och mest troligt är vackrast av allt på jorden!

Ja du hörde rätt! Det är inte ett hav eller kanske himlen, ett landskap eller en stad, en man, en kvinna, en blomma, en fjäril eller något annat som ÄR vackrast av allt. Kunskapen jag talar om kan beskrivas som en regnbåge som sträcker sig från mig till dig … den har samma mångfald och innehåller alla de vackra nyanserna! I den finns ingen enfald, därinne finns bara glädje och lycka, monetär och känslomässig rikedom, och kärlek som är bra för både dig och mig och alla andra på jorden.

Men den är sällsynt för den kommer bara till oss när vi behandlar varandra som människor… utan att tycka att vi är UTBYTBARA delar i en stor svängande maskin, en ekonomisk mekanism eller något konstigt regelstyrt system :-)! Den kommer bara när vi verkligen SER och KÄNNER varandra med alla våra sinnen … och långt inne i amygdalan i det limbiska systemet … alltså i HELA kroppen inklusive hjärtat.



I den kunskapen finns inget egoistiskt manligt, kvinnligt du, jag eller grupptänk … det finns bara ett vackert VI och en ”ursinnigt ursinnlig” kraft som kanske är den enda som kan hjälpa oss att skapa riktig lycka, rikedom, kärlek och trivsel för alla … NU!

Den kallas för ”BA”! Den är uråldrig och kommer från landen i öster. Den har siktats förr här i väster som en vilsen flyttfågel … men vi har kört bort den som en smittad paria med våra regler för ordning och reda … men nu är det dags att släppa in den i vår biotop för gott … hälsa den välkommen … ta emot den … KÄNN den välkommen … hihihihi!

”BA” handlar om att lära känna varandra så att det verkligen bildas kunskap som ”känns”, finns och används i relationerna. Det handlar om att lära känna omvärlden och tillsammans VETA hur det verkligen ser ut därute så att vi tillsammans kan göra åtminstone ”rätt så rätt” och kanske framför allt rätt för människan, vilket inte alltid är samma sak som rätt enligt reglerna. Om man tänker efter är det väldigt enkelt att förstå att den riktiga kunskapen finns i OSS tillsammans … inte i enstaka individer.

”BA” handlar om att kraftfullt gemensamt lära sig VETA vad som är rätt och att på det sättet tillsammans kunna leva i rikedom och lycka istället för individuellt i friktioner, aggressivitet, kamp, vedermödor och kanske monetär rikedom … eller fattigdom! Fnys och nys säger en del :-) … men tänk efter säger jag då … om alla verkligen kan leva i lycka och i den lyckan samtidigt vara rik, göra det man är bra på och trivs med och samtidigt bidra till ALLT? Är det verkligen inte ”nys” att INTE försöka göra det då?

Men ”BA” kan inte uppnås om vi fortsätter att finnas på samma sätt som vi tvingats existera tidigare. Skall vi uppnå ”BA” MÅSTE vi se till att börja jobba mer tillsammans i processer där vi får tänka tillsammans på riktigt och upptäcka allt hos varandra och världen. Vi måste fråga oss en massa ”varför” om allt och alla så att ”BA” kan uppstå. Det kan dock för en del vara tufft att ens fråga och sedan dessutom svara på alla dessa varför … men vi måste ”BA”nne mig :-) göra det nu!

”BA” är egentligen det som ibland kallas för ”flow” i individen fast ”BA” uppstår i grupper. Den som någonsin känt ett ”flow” kan kanske, men bara kanske och eventuellt :-) förstå kraften i ”BA”. Jag har faktiskt själv sett och känt både flow och BA (fast jag inte visste just vad det hette då) och jag kan bara bekräfta den ursinnigt ursinnliga kraften i både flow och BA, men framför allt i ”BA”!

Tro mig det är som en drog och jag tycker att vi alla skall bli ”BA-junkies” för det är den första drogen som kan göra alla människor och grupper t.ex. företag, organisationer och annat både rika OCH lyckliga :-) SAMTIDIGT … hör och häpna!
Eftersom ”BA” sitter som en regnbåge eller en osynligt kvittrande fågel någonstans mellan oss människor har vi inte alltid haft verktygen att ta emot ”BA” på riktigt. Speciellt inte i större grupper och i de stressiga miljöer och arbetsprocesser vi lever i ... i industrialismens spår.

Men de verktygen har kommit nu… de kallas för globalisering och flöden på Internet m.m. och handlar om att vi plötsligen kan lära känna varandra … och dessutom många fler :-) ”varandra”. Plötsligen kan flera tillsammans verkligen få en känsla för varandra, samtidigt veta mer om omvärlden och designa hur man skall göra saker tillsammans. Se t.ex. den arabiska våren … eller kanske grupper av oss själva här på FB :-) . Suget efter ”BA” är kanske förklaringen till succén för sociala medier etc.



Det krävs dock en del mod att gå in i ett beroende av ”BA”. Självklart kan det vara skrämmande att släppa på alla makttillstånd och andra mer ytliga beroenden :-) och hoppa rakt in i ett underbart kollektivt medvetet kunskapsdrogberoende flowliknande tillstånd! Hmmm … eller så kanske det egentligen inte är så skrämmande. Det kanske bara är skönt att frigöra sig från alla jobbiga måsten och istället bara få göra det man är bra på och samtidigt bli både rik och lycklig … ÄVEN om det nu måste göras tillsammans och i ett ständigt lärande med alla andra.



För ”BA” är just ett ständigt gemensamt lärande … en kunskapsdrog som faktiskt ÄR vackrast på jorden, eller i universum … eller kanske t.o.m. i det ”multiversum” som nu vetenskapen nu tycker sig skymtat bortom vårt eget universum! Vetskapen i vetenskapen går framåt och i detta kan vi bara observera att vi inte vet allt ännu … och kanske kommer vi aldrig att få veta allt. Och ärligt nu … eftersom vi inte vet allt så kan vi väl nu bara acceptera att ”BA” bara är en underbar gemensam kunskapsdrog som ger oss all den rikedom och lycka vi behöver … men vi får den bara om vi blir beroende tillsammans :-) !



Jag har nu själv blivit ”BA-junkie” och jag kommer i resten av mitt liv att jobba på att vara langare av ”BA” och försöka skapa allt fler kunskapsrelationer och beroenden. Jag tycker att ni också skall göra allt för att bli beroende av den enda drog som kan göra oss lyckliga och rika … gärna tillsammans med mig … ”BA” va :-) !

Ja... jag vet att detta kommer att innebära en massa för skolan och samhället i stort ... men vi är faktiskt på väg dit och allt kommer inte att hända imorgon precis ... men vi måste "BA"nne mig förändras däråt om allt skall gå bra och bli coolt här på jorden igen :-) !

Låtom oss nu bli ”höga” tillsammans med ”BA” i kunskap och kärlek mina vänner! Låt oss bli ”medvetare” istället för de elever och lärare eller ledare och följare eller va fasen vi är idag :-) tihihihihi!

Haha när jag doktorerat färdigt på allt detta samspel kommer jag inte att bli Ph.D. Jag kommer att bli BA.D :-) istället!

Vill ni vara med och bli BA.D. kunskapslangare och medvetare :-) ?

Hälsn … medvetaren och blivande ”Samspelsdoktorn”.

Danne Nordell BA.D … :-) !


2012-01-27 05:29:00    Permalink   

Dela med dig av "Dan Nordell BA.D. " till dina vänner:


Kommentarer
var du nu i Thailand Dan? Ba (baah) står där för tokigt och det är min kommentar endast om ordproducerandet på din blogg sida upp och ner, påhejad av Anna!
Lena (2012-02-15 22:21:45)
thespectacularlife den januari 27, 2012 kl. 8:39 f m skrev: Din kommentar inväntar granskning. Finaste Dan! ♥ Du sätter ord på många av mina tankar och det häftigaste är att jag i min workshop har skapat en liknande bild av dina pusselbitar. Jag uttrycker det på ett lite annorlunda sätt i workshopen men när jag läste dina prd är det precis så som det framstår i mitt hjärta ♥ Mitt val är detsamma som ditt (även om juag först nu av dig fått reda på att det är en drog) att vara hög på denna drog! Och jag är det gärna tillsammans med dig! Och omedvetet fram tills idag har jag även varit langare av denna drog ♥ Mina tankar: Kunskap som pussel som vi tillsammans bygger för att öka vår förståelse som leder till att minska våra rädslor. För det du har kunskap om har du större förståelse för och har inga anledningar att känna rädsla inför ♥ Mer kunskap åt världen ♥ och det bästa sättet att öka den är att dela med dig av den DU har och ta del av andras ♥ Kärlek till dig du fina människa ♥ Anna
The Spectacular Life (2012-01-27 08:44:22)

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*

Medvetaren

Denna virtuella blogg i medvetandet handlar mest om att bli just "medvetare" istället för bara individuella kunskapare!
Namn: Danne Nordell
Stad: Växjö och "Knowtown" :-)
Yrke: Pedagog och samspelsforskare
Arbetsplats: Cre82know
 Följ bloggaren via RSS

Senaste blogginlägg
KunskapsskolanRektor till SkäggetorpsskolanLaholm söker en biträdande förskolechefLedigt jobb som rektor i SödertäljeRektor för Kunskapsskolan till ÖrebroBiträdande rektor till Botkyrka kommun