Fritidspedagoger tvingade till deltid

Skriven av Caroline Meyer den 2012-02-09 kl 08:43:42

Fritidspedagoger i Vänersborgs kommun blev tvungna att börja arbeta deltid. Kommunen blir nu skyldig att betala 50 000 kronor i skadestånd till alla de 13 drabbade fritidspedagogerna.

Kommunen behövde spara pengar genom att be fritidspedagogerna gå ner till att arbeta 75 procent. Om de inte gick med på att arbeta mindre blev fritidspedagogerna av med anställningen. Kommunen bröt mot anställningsskyddslagen och blir nu stämd utav Lärarförbundet. 

Vänersborgs kommun hade även nekat några fritidspedagoger  föräldraledighet. 


Caroline Meyer
Skribent hos Skoljobb Sverige AB.
 caroline.meyer@skoljobb.se      Fler nyheter av Caroline Meyer


Dela med dig av "Fritidspedagoger tvingade till deltid - Förskolenyheter" till dina vänner:


Kommentarer

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*



Fler nyheter

Proven blir anonyma i Uppsala

Uppsala kommun planerar att proven ska bli anonyma inom gymnasieskolan. Det kommer både gälla nationella prov och övriga prov. Idag väntas ett beslut ta från utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.
Läs mer

Lärare från Lund kräver högre lön

Idag kommer kommunalråden i Lund uppvaktas med 729 namnunderskrifter för högre lärarlöner.
Läs mer

EU lägger Tibble på is

Anmälningarna mot avknoppningarna av Tibble gymnasium i Täby och ett antal förskolor och skolor i Upplands Väsby avskrivs tills vidare av EU-kommissionen.
Läs mer

Lärarhögskolan i Umeå får ny rektor

Efter sommaren tillträder den nya rektorn vid Lärarhögskolan vid Umeå universitet.
Läs mer

Kronobergs län har snart helt kravmärkta skolkök

Skolköken, förskoleköken och gymnasieköken i Alvesta kommun är numera kravmärkta. Femton av de livsmedel som används på en reguljär basis ska alltid vara ekologiska.
Läs mer

Bevaka Förskolenyheter
 Bevaka via RSS

Förskolenyheter
Förskolejobb
Senaste blogginlägg
Skolbloggar
Nyheter via MyNewsdesk