Flera sponsorer lämnar Lundsberg

Skriven av Skoljobb Sverige AB den 2012-10-23 kl 08:50:40

Flera sponsorer drar sig nu ut samarabetet med internatskolan Lundsberg, som polisanmälts av Skolinspektionen för misstänkta våldsövergrepp.


Riksinternatskolan Lundsberg i Värmland har anklagats för våld, övergrepp och hot mellan elever, vilket föranlett Skolinspektionen att göra polisanmälningar.

Det är Rederiet Concordia Maritime och Göteverken Cityvarvet som drar tillbaka sitt ekonomiska bidrag till skolan. Sponsorerna känner nu obehag över att förknippas med skolan skriver Svenska Dagbladet.


Skoljobb Sverige AB
Skribent
 info@skoljobb.se      Fler nyheter av Skoljobb Sverige AB


Dela med dig av "Flera sponsorer lämnar Lundsberg - Gymnasienyheter" till dina vänner:


Kommentarer

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*



Fler nyheter

Öppenhet, empati och respekt

Ny krönika av Alexandra Pascalidou
Läs mer

Vi måste riva ramarna

Ny krönika av Alexandra Pascalidou
Läs mer

Flera brister i klagomålshantering

Var tredje huvudman har brister i klagomålshanteringen. Vissa vägrar dessutom ta emot kritik mot själva undervisningen, vilket de måste göra enligt lag.
Läs mer

Lärartjänster tas bort för att höja löner

Hallstahammars kommun ska dra ner på antalet lärartjänster för att kunna höja lönerna för de lärare som blir kvar.
Läs mer

Dåliga kunskaper om autism

Skolpersonal har ofta dålig kunskap om autism och ger dem därför inte det stöd de behöver. Det visar en granskning gjord av Skolinspektionen.
Läs mer

Få nyheterna till din e-post



Gymnasienyheter
Gymnasiejobb
Senaste blogginlägg
Skolbloggar
Nyheter via MyNewsdesk