Lund ger extra pengar till lärarnas lönelyft

Skriven av Skoljobb Sverige AB den 2012-10-23 kl 13:54:19

Alliansen i Lund vill skjuta till pengar för att skapa utrymme för lärarnas lönelyft.
Med det nya avtalet kommer kostanden för kommun hamna mellan 15 och 17 miljoner kronor 
och det är något den borgerliga majoriteten vill reglera i årets bokslut.

- Lund är en av Sveriges bästa skolkommuner och vi har som målsättning lägga oss en bit över 4,2 procent till lärarna för att ytterligare öka kvalitetsutvecklingen i Lunds skolor, säger Mats Helmfrid (M), kommunstyrelsens ordförande i Lund till Lund.se.

Kommunalstyrelsen har inför budgeten 2013 lagt ett förslag till fullmäktige om att nämnderna ska kompenseras för lärarnas lönelyft. De extra resurserna ska delas ut till de olika skolformerna: förskola, grundskola, gymnasium, vuxenutbildning och fristående skolor.


Skoljobb Sverige AB
Skribent
 info@skoljobb.se      Fler nyheter av Skoljobb Sverige AB


Dela med dig av "Lund ger extra pengar till lärarnas lönelyft - Karriärnyheter" till dina vänner:


Kommentarer
föredömligt kan sedan staten följa efter med lönen så vi kommer upp i alla från bottenligan i EU så böir man lite glad! men förstatligandet av skolan behövs ändå för att skapa en likvärdig skola från norr till söder i hela Sverige!
sture (2012-10-27 00:41:08)

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*



Fler nyheter

Öppenhet, empati och respekt

Ny krönika av Alexandra Pascalidou
Läs mer

Vi måste riva ramarna

Ny krönika av Alexandra Pascalidou
Läs mer

Flera brister i klagomålshantering

Var tredje huvudman har brister i klagomålshanteringen. Vissa vägrar dessutom ta emot kritik mot själva undervisningen, vilket de måste göra enligt lag.
Läs mer

Lärartjänster tas bort för att höja löner

Hallstahammars kommun ska dra ner på antalet lärartjänster för att kunna höja lönerna för de lärare som blir kvar.
Läs mer

Dåliga kunskaper om autism

Skolpersonal har ofta dålig kunskap om autism och ger dem därför inte det stöd de behöver. Det visar en granskning gjord av Skolinspektionen.
Läs mer

Få nyheterna till din e-post



Karriärnyheter
Senaste blogginlägg
Skolbloggar
Nyheter via MyNewsdesk