Riksrevisionen granskar Skolinspektionen

Skriven av Caroline Meyer den 2012-02-10 kl 10:02:45

Riksrevisionen ska granska Skolinspektionens arbete med alla de ökade ansökningarna som kommer in om att starta nya friskolor. 

Under de senaste åren har antalen ansökningar om att få starta en ny friskola ökat. Det är Skolinspektionen som granskar ansökningarna och sedan beviljar de som har vad som krävs för en ny friskola med kvalité. Eftersom det blivit så många fler ansökningar vill nu Riksrevisionen granska Skolinspektionens arbete. 

Riksrevisionen ska se om tillståndsprövningen av ansökningarna sker på ett effektivt och rättvist sätt. Det kommer också granska om Skolinspektionen får bra förutsättningar utav regeringen för att ta han alla ansökningarna. I november kommer resultatet av Riksrevisionens granskning att publiceras.  


Caroline Meyer
Skribent hos Skoljobb Sverige AB.
 caroline.meyer@skoljobb.se      Fler nyheter av Caroline Meyer


Dela med dig av "Riksrevisionen granskar Skolinspektionen - Lärarnyheter" till dina vänner:


Kommentarer

Lämna en kommentar

Obligatoriska fält är markerade med *

*
*



Fler nyheter

Nya gymnasiet får egen högskolekvot

Den senaste betygsomgörningen innebar dubbelt så många betygssteg. I praktiken medför det att det blir svårare att få det allra högsta betyget – med fler betygssteg kan ju lärarna välja mellan flera olika betyg för de bästa prestationerna.
Läs mer

Avtal på plats för kommunala tjänstemän

130 000 kommunala tjänstemän och akademiker har äntligen fått et t nytt avtal. Löneökningarna är i nivå med de flesta övriga avtal som är klara hittills.
Läs mer

Utsatta barn far illa ut i bättre skolor

En skola som har allmänt goda resultat och gott rykte är inte nödvändigtvis bra för de utsatta barn som lever utan sina föräldrar. Oftast har det en motsatt effekt och de mår sämre, visar en ny rapport från Socialstyrelsen.
Läs mer

Betygsskillnaderna störst i Tomelilla

Pojkars betyg i nian är sämre än flickors - på vissa håll skiljer det sig väldigt mycket. På Kastanjeskolan i Tomelilla skiljde det förra året 55 poäng mellan könen - det placerar skolan bland de värsta i Sverige när det gäller betygskillnaden.
Läs mer

Omfattande vikarievarsel i Ystad

Runt 50 lärare och fritidspedagoger berörs när skolorna måste dra ned på sin storlek för att inte gå med minus. Samtliga lärarvikarier får gå, även viss fast personal berörs. Bland annat tvingas fritidspedagogerna minska sin arbetstid.
Läs mer

Bevaka Lärarnyheter
 Bevaka via RSS

Lärarnyheter
Lärarjobb
Senaste blogginlägg
Skolbloggar
Nyheter via MyNewsdesk
Få tips om lediga jobb - jobbevakning på Skoljobb