skoljobb.se

Nyheter

Elevernas intresse för engelska fångas inte upp av skolan

Elever lär sig engelska genom att se på filmer, lyssna på musik och spela dataspel. Det är skolan dålig på att utnyttja.

Elever lär sig engelska genom att se på filmer, lyssna på musik och spela dataspel. Det är skolan dålig på att utnyttja. Det visar en granskning Skolinspektionen har gjort på 22 skolor i årskurserna 6-9.

Eleverna berättar för Skolinspektionen att de på fritiden pratar engelska via internet och att de ser på engelska filmer utan svensk text. Men de granskade skolorna är dåliga på att fånga upp och bygga vidare på dessa fritidsintressen, enligt Skolinspektionen.

Det var till exempel bara vid några få lektioner engelskalärarna använde datorer i undervisningen.

Andra brister var att engelsklärarna sällan samarbetade och att varken lärarna eller eleverna på vissa lektioner talade ett ord engelska.

Trots detta påpekar Skolinspektionen att de flesta elever i grundskolan har goda eller mycket goda kunskaper i engelska.